نگین دندان چیست؟ انواع و نحوه چسباندن نگین دندان

نگین دندان

نگین دندان چیست
نگین دندان در واقع یک نگین کوچک ولی زیبا و درخشان است که میتواند جنس متفاوتی داشته باشد و بر روی سطح دندان متصل میشود. نگین دندان موقت است یعنی پس از مدتی باید تعویض شود، همینطور بدلیل اینکه با چسب بر روی دندان نصب میشود و نیاز به تراش یا سواخ ندارد به دندان اسیب وارد نمیکند و بدون درد است. پیرسینگ دندان نیز وجود دارد که نحوه اتصال آن بصورت سوراخ کردن دندان است و از این جهت با نگین دندان متفاوت است.

انواع نگین دندان
انواع نگین دندان میتواند از جنس
الماس
طلا
کریستال های مصنوعی
فلزاتی مانند مس
نقره
پلاتین
یا کروم باشد.

نگین دندان طلا
نگین دندان طلا یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده به عنوان نگین است چرا که طلا کمترین میزان ایجاد حساسیت را دارد و علاوه بر آن عنصر طلا دارای خواص و مزایای درمانی نیز است که در کنار رنگ جذاب و درخشنده آن باعث محبوبیت این نوع نگین شده است.

همچنین بخوانید: نحوه تشخیص طلا اصل


نگین دندان فیک
نگین دندان فیک منظور نگین هایی است که از جنس کریستال های مصنوعی یا فلزاتی مانند استیل یا مس هستند و ارزش کمتری نسبت به نگین های دیگر مانند نگین طلا یا الماس دارند.

چسباندن نگین دندان با چسب
نگین دندان چسبی هیچ آسیبی به دندان وارد نکرده و نیازی به تراش دندان نخواهد داشت. گرچه بهتر است که این کار توسط دندانپزشک انجام شود.
ابتدا شما یک یا چند نگین و چسب نیاز دارید.
یک کرم ساده برای چسبناک کردن نگین نیاز است تا وقتی آن را برمی دارید از دست نلغزند و گم نشود. از آن جایی که این نگین ها بسیار کوچک و البته کمی هم گران قیمت می باشند.
پیش از زدن نگین روی دندان، مسواک بزنید و دهان را به خوبی با آب بشویید تا هیچ گونه اثری از خمیر دندان در دهان و روی دندان ها نباشد.
دستی که نگین را لمس می کند باید کاملاً تمیز باشند. اگر فرد دیگری هم کمکتان می کند و به نگین دست می زند از او بخواهید دست هایش را به خوبی بشوید. ممکن است آلودگی روی نگین قرار گرفته، به دندان منتقل شود و به مرور زمان دندان را تخریب کند.
دهان را باز کرده و دندانی که قصد چسباندن نگین روی آن دارید را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود.
معمولاً چسب هایی که به همراه نگین فروخته می شود دارای یک اپلیکاتور و پالت کوچک می باشند. مقداری از چسب را داخل پالت ریخته و با اپلیکاتور به مدت 5 ثانیه هم بزنید.
اکنون اپلیکاتور حاوی چسب شده است. آن را دقیقاً روی نقطه ای از دندان که می خواهید نگین روی آن باشد گذاشته و چسب را از اپلیکاتور به دندان منتقل کنید. توجه داشته باشید که فقط به مقدار بسیار کمی چسب احتیاج دارید. پس دقت کنید که مقدار چسب زیاد نشود.
کرم باعث می شود نگین به اپلیکاتور چسبیده و راحت تر بتوانید نگین را با آن بردارید. پس اپلیکاتور کرمی را به سطح غیر مسطح نگین زده، آن را برداشته و روی چسبی که روی دندان است بزنید و فشار دهید. نگین را به چپ و راست بکشیده، آن را صاف کرده و موقعیت نهایی آن را مشخص کنید.
این مراحل را سریع و تا زمانی که چسب هنوز خشک نشده است انجام دهید.
بعد از گذشت مدتی و خشک شدن چسب نگین، پنبه ها را از دهان در آورید.
اگر نگین به صورت محکم و اصولی روی دندان قرار گرفته باشد، در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و شستن دندان نباید جدا شود.
دقت داشته باشید که حتماً با قلموی کوچک اطراف و زیر آن را کامل تمیز کنید. زیرا در غیر این صورت پوسیدگی دندان در آن نقطه به وجود می آید.
برای برداشتن نگین می توانید از نخ دندان استفاده کنید. آن را چند باری زیر نگین بزنید و از زیر آن عبور دهید سپس نگین را بردارید. برای این کار می توانید به دندان پزشک هم مراجعه کنید.

کاشت نگین دندان دائمی
روش سوراخ کردن برای پیرسینگ دندان چندان پیچیده نیست. اعصاب موجود در دندان بطور معمول در حفره‌ی پالپ وجود دارند که نزدیک به لثه بوده و احتمال سوراخ شدن آنها نیست. بنابراین پیرسینگ دندان به جز نوع نگین انتخابی نیاز به خلاقیت زیادی ندارد. با توجه به چنین تنوع محدودی، خطرات سورخ کردن یک ناحیه‌ی حساس غیر محتمل است.
فرایند این روش به این صورت است:
-دندان با یک پلاک پرداخت بدون فلوراید تمیز می‌شود.
– سپس دندان خشک شده و از دندان‌های مجاور تفکیک می‌شود.
– ۳۷ میلی‌لیتر اسید فسفریک در ۱۰۰ میلی‌لیتر برای ایجاد برش استفاده می‌شود. این کار به مدت حدوداً ۲۰ تا ۳۰ ثانیه انجام می‌گیرد تا پخش کامل و باندینگ سطح دندان فراهم شود.
– اسید از سطح دندان شسته می‌شود و مجدداً به مدت ۱۰ ثانیه خشک می‌گردد. متخصص باید مطمئن شود که هیچ اسیدی رو دندان باقی نمی‌ماند.
– یک عامل باندینگ اجرا شده و ۲۰ ثانیه رها می‌شود.

– سپس یک کامپوزیت با مقادیر کم روی سطح دندان اجرا می‌شود.
– بعد از آن، می‌توان پیرسینگ را انجام داد. متخصص وسیله‌ای که شبیه به انبر است را برای گرفتن نگین برداشته و روی مرکز کامپوزیت فشار می‌دهد.
– برای تضمین اینکه نگین به درستی در جای خود قرار گرفته است، کامپوزیت باید از طرفین تراوش کند. کامپویت دور نگین را گرفته و از نگهداری مکانیکی اطمینان حاصل می‌شود.
– نگین باید با مینای دندان تماس پیدا کند.
– کامپوزیت باید بعد از قرارگیری سفت شود و این کار با نور گیرش به مدت ۶۰ ثانیه انجام می‌گیرد. این فرایند بصورت سازماندهی شده از پشت به جلو و سپس طرفین انجام می‌شود تا از سفت شدن یکنواخت کامپوزیت اطمینان حاصل شود. این کار ممکن است حدود ۱۸۰ ثانیه طول بکشد. سیستم‌های باندینگ دارای روش‌های گیرایی مختلفی هستند و باید باعث اتصال مناسب نگین شود.

نگین دندان روی کامپوزیت یا دندان پوسیده
اگر مایل به گذاشتن نگین دندان باشید اما دندان هایی پوسیده یا روکش شده داشته یا مبتلا بیماری لثه و جرم دندان باشید باید قبل از انجام نگین گذاری باید درمان های لازم صورت بگیرد و سر خود کاری انجام ندهید.

هزینه کاشت نگین دندان
هزینه کاشت نگین دندان در مطب ها بسیار متنوع بوده و بستگی به نوع و جنس نگین انتخابی شما و مواد و حتی چسب مورد استفاده برای چسباندن آن به دندان دارد. در برخی مواقع نیاز به انجام جرمگیری قبل از نصب نگین است که در این صورت هزینه بیشتری خواهد داشت.

نگین ارتودنسی و تفاوت آن با نگین دندان
نگین ارتودنسی که به آن براکت نیز گفته می شود، قطعات مستطیلی شکل هستند که از طریق کمی چسب مخصوص دندان بر روی دندان ها می چسبند. نقش براکت ارتودنسی در واقع گیرنده اتصالات است برای مثال زمانی که قرار است سیم بر روی دندان ها قرار گرفته و حرکت دندان ها آغاز شود، این سیم از میان براکت ها عبور خواهد کرد. به طور کلی نگین ارتودنسی همانند یک دستگیره عمل می کند و کلیه ضمائم ارتودنسی بر روی براکت ها نصب خواهد شد.
در واقع نگین ارتودنسی کاربرد متفاوتی دارد و برای زیبایی نیست با این حال شما میتوانید براکت انتخابی خود از نظر ظاهری را نیز انتخاب کنید.

تفاوت نگین دندان و نگین ارتودنسی

نگین دندان مردانه
تصوری مبنی بر اینکه که نگین دندان فقط برای خانم هاست وجود دارد که در ادامه تصویر چند نمونه نگین دندان مردانه را قرار میدهیم برای اصلاح این تصور.

قیمت نگین دندان چسبی
قیمت نگین بستگی به جنس آن داشته و اگر از فلزات یا سنگهای گرانبها استفاده شود ارزش آن به هزینه درمان اضافه میشود اما توجه داشته باشید که چسباندن دندان کار چندان سختی نیست و نیازی به مراجعه به پزشک های با دستمزد بالا نیست.

خرید نگین دندان
در پاسخ به این سوال که نگین دندان از کجا بخریم باید بگوییم که اگر در مطب اقدام به کاشت نگین کنید میتوانید از نمونه های موجود انتخاب کنید اما اگر تصمیم دارید که خودتان این کار را انجام دهید میتوانید از طریق داروخانه و یا وبسایت هایی که اقدام به فروش این موارد میکنند، نگین دندان موردنظر خود را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *